Młodzi zawodnicy z profesjonalnymi kontraktami

Młodzieżowcy Maciej Balik, Krystian Rutkowski i Przemysław Kochanek oraz 15-letni Krystian Kruk podpisali profesjonalne kontrakty z Pelikanem Łowicz.

Pierwsi trzej to wychowankowie łowickiego klubu, którzy od początku roku trenują z pierwszą drużyną. Urodzony w 1998 roku Maciej Balik w ostatnim meczu z MKS Ełk zadebiutował na trzecioligowych boiskach, wchodząc na plac gry w końcówce spotkania.

Na swój debiut w drużynie seniorów czekają rok młodszy Krystian Rutkowski i urodzony w 2000 roku Przemysław Kochanek. Obaj w rundzie jesiennej sezonu 2017/2018 występowali w drugim zespole Pelikana, który rywalizuje w grupie łódzkiej IV ligi. Wszyscy trzej zawodnicy mają status młodzieżowca.

Podpis pod zawodowym kontraktem złożył również zaledwie 15-letni Krystian Kruk z MUKS Pelikana. – Krystian na mocy umowy transferowej od 1 lipca będzie naszym zawodnikiem – informuje prezes trzecioligowca Zbigniew Czerbniak. To pierwszy piłkarz młodzieżowego Pelikana zakontraktowany przez sterników klubu ze Starzyńskiego. Umowa z wychowankiem Laktozy Łyszkowice będzie obowiązywała przez 3 lata.

Krystian Kruk był wyróżniającym się zawodnikiem MUKS Pelikana Łowicz z rocznika 2003, który wygrał w ubiegłym roku ligę wojewódzką. To największy sukces w historii łowickiej piłki młodzieżowej. Bramkostrzelny napastnik jest uznawany za duży talent. Razem z kolegą z drużyny Marcelem Wnukiem był powoływany na konsultacje kadry województwa łódzkiego.

Na jednej z ubiegłorocznych sesji Rady Miejskiej w Łowiczu radni dyskutowali m.in. na temat gry w Pelikanie wychowanków łowickiej drużyny. – Niepokoi nas, że w kadrze pierwsze zespołu jest 20 obcych zawodników i 4 naszych, z czego 1-2 gra. Każdy mówi, że to nie jest normalna sytuacja, a zarząd z tym po prostu nic nie robi – mówił na listopadowym posiedzeniu radny Leszek Plichta.

W grudniu zmieniły się władze trzecioligowca. Prezesem zarządu pozostał Zbigniew Czerbniak, a nowym dyrektorem ds. sportowych został Robert Wilk. Obaj to jedni z najlepszych zawodników w historii Pelikana, którzy stawiali swoje pierwsze kroki w futbolu właśnie w łowickim zespole.

Warto przypomnieć, że gdy w 2007 roku klub ze Starzyńskiego osiągnął historyczny sukces uzyskując awans do II ligi (wówczas druga klasa rozgrywkowa w polskiej piłce nożnej – przyp. red.), w kadrze biało-zielonych większość stanowili wychowankowie.