Wychowanek Pelikana może zostać honorowym obywatelem Łowicza!

Maciej Rybus może otrzymać tytuł honorowego obywatela miasta Łowicza. Wniosek w tej sprawie złożyli łowiccy radni Krystian Cipiński i Krzysztof Olko.

 

 

Piłkarz urodzony 19 sierpnia 1989 roku w Łowiczu rozpoczął swoją przygodę z futbolem w miejscowym Pelikanie. Pierwsze szlify w piłkarskim rzemiośle zdobywał pod okiem trenera Henryka Plichty.

Jako szesnastolatek przeniósł się do Młodzieżowej Szkoły Piłkarskiej w Szamotułach, skąd w 2007 roku trafił do warszawskiej Legii. W barwach „Wojskowych” zadebiutował w rozgrywkach polskiej Ekstraklasy. Miał osiemnaście lat. Z klubem z Łazienkowskiej trzykrotnie cieszył się z Pucharu Polski oraz z krajowego superpucharu.

W lutym 2012 roku wychowanek Pelikana związał się z Tierekiem Grozny. Rozegrał w nich 109 spotkań, zdobywając 18 bramek i notując 20 asyst. Kolejnym klubem chłopaka z łowickiej Korabki był Olympique Lyon. Grając w francuskim zespole zadebiutował w rozgrywkach elitarnej Ligi Mistrzów. Od lipca ubiegłego roku 28-latek jest zawodnikiem Lokomotiwu Moskwa.

Łowiczanin w wieku 20 lat zagrał pierwszy mecz w reprezentacji Polski seniorów. Już w swoim drugim spotkaniu z orzełkiem na piersi zdobył premierowe trafienie dla biało-czerwonych. W 2012 roku były piłkarz „Ptaków” wystąpił w finałach Euro 2012. Cztery lata później z gry we Francji wykluczyła go kontuzja. W tym roku będzie chciał pojechać na mundial do Rosji.

Radni miejscy Krystian Cipiński i Krzysztof Olko we wniosku podkreślają, że Maciej Rybus w swojej bogatej karierze nie zapomniał o miejscu, z którego wyrósł. – Od 2012 roku czynnie włącza się w organizację dużej charytatywnej imprezy w rodzinnym Łowiczu, turnieju pn. „Gwiazdy na Gwiazdkę” – zaznaczają. Wnioskodawcy nie mają wątpliwości, że 28-latek jest wzorem do naśladowania dla wszystkich młodych sportowców.

Wniosek w sprawie nadania tytułu honorowego obywatela miasta Łowicza rozpatrzy sąd honorowy składający się z burmistrza Łowicza, przewodniczącego łowickiej Rady Miejskiej oraz czterech radnych. Gdy opinia gremium będzie pozytywna, projekt uchwały w ej sprawie zostanie poddany pod głosowanie na sesji RM w Łowiczu.

Aktualnie lista honorowych obywateli miasta nad Bzurą zawiera 23 nazwiska. Maciej Rybus byłby drugim sportowcem w tym gronie, po mistrzu olimpijskim Zbigniewie Bródce.